Fiziksel Aktivite Liderleri daha hareketli bir Türkiye için bir araya geldiler

‘Harekete Liderlik Et!’ sloganıyla 13-14 Arlık 2014 tarihlerinde İstanbul’da bir araya gelen aile hekimleri ‘Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nı şekillendirdiler. Türkiye’nin farklı illerinden 43 aile hekiminin katılımıyla gerçekleşen, ‘Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nın bu ilk toplantısında, birçok ülkede uygulanmakta olan ‘Egzersiz İlaçtır Programı’nın lansmanı da gerçekleştirildi. Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği tarafından yürütülmekte olan Fiziksel Aktivite Liderlik Programı’nın ilk toplantısını Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy şu şekilde değerlendirdi: ‘Harekete liderlik etme amacıyla yola çıktık ve Fiziksel Aktivite Lideri olarak daha hareketli bir Türkiye yaratmak için gönüllü olan aile hekimlerimizle bir araya geldik. Bu program ile liderlerimizin yardımıyla, onların temas ettiği yaklaşık 170,000 kişilik nüfusa fiziksel aktivitenin günlük yaşamın bir parçası olarak benimsenmesi gerektiğine ve herkese uygun bir fiziksel aktivite türünün bulunduğuna ilişkin mesajlarımızı paylaşma fırsatı bulduğumuzu düşünüyor ve bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Sayısı her gün artacak olan liderlerimizle birlikte daha yapacağımız çok iş var.’

 • haydardemirel

  İki günlük program süresince liderler ile birlikte olan Prof.Dr.Haydar Demirel, farklı profillere yönelik fiziksel aktivite önerilerini aktardı ve Egzersiz İlaçtır Programı’nı tanıttı. Fiziksel aktivitenin, tedavinin bir parçası olarak ilaç gibi reçetelenmesinin önemini vurgulayan Demirel, her profile uygun bir fiziksel aktivite türünün olduğunu şu sözleriyle özetledi: ‘Fiziksel aktivite yapmak için spor kıyafeti giyip, yürüyüş parkurlarında yürümek şart değildir. Kişinin düzenli olarak işine giderken yapacağı bir yürüyüş de fiziksel aktivitedir.’

 • dilaulas_sunum2

  Programa konuşmacı olarak katılan, aktif yaşam koçu ve spor eğitmeni Dila Ulaş, liderlere; fiziksel aktiviteyi günlük yaşamın bir parçası olarak benimsememek için üretilen bahanelerden bahsetti ve bu bahanelerle mücadele etmekte kullanılabilecek ipuçları verdi.

  Program kapsamında liderler ile birlikte sahilde yürüyüş yapan Ulaş, yürüyüşün ardından programın katılımcılarına ve katılmak isteyen vatandaşlara kısa bir egzersiz de yaptırdı.

 • DSC_7405 (Large)

  Programa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr.Yavuz Sanisoğlu, liderlere araştırma teknikleri ve bioistatistik yöntemlerine ilişkin kısa bilgiler verdi ve dünyada yaygın olarak kullanılan PAR-Q Testi’ni tanıttı. Testin, liderler tarafından temas ettikleri nüfusun fiziksel aktivite algısını ve katılımını ölçmek amacıyla bir anket olarak kullanılabilceğini belirten Sanisoğlu, bu testin liderler tarafından bir kılavuz olarak kullanılabileceğinin altını çizdi.

 • Programın konuşmacılarından biri olan Nihal Şirin, keyifli bir sunumla fiziksel aktivite liderlerine, etkili iletişim tekniklerine ilişkin bilgiler aktardı.

  nihalsirin_egitim

Bir toplantının ardından…

Liderler, katılımcıların % 92’sinin çok iyi olarak değerlendirdiği Fiziksel Aktivite Liderlik Programı organizasyonu için neler dediler ?

‘Bugüne kadar katıldığım ulusal kongreler de dahil olmak üzere, bulunduğum en başarılı organizasyondu.’ – Dr. Emel Öztürk / Eskişehir

  • DernekLogotype_100px

  • logo

  макияж стрелкиремонт кухни дизайн

  Posted in: